Millised on suletud ja avatud pooriga PUR vahu erinevused?

Polüuretaan (PUR) vaht on tõhus ja mitmekülgne materjal, mida kasutatakse laialdaselt ehituses ja tööstuses tänu oma suurepärastele soojustusomadustele, vastupidavusele ja tugevdavatele omadustele. Rolli mängib ka paigaldus kiirus ja kvaliteet – ilma ühenduskohtadeta monoliitne soojustusmaterjal. PUR vaht jaguneb kaheks peamiseks tüübiks: suletud pooriga ja avatud pooriga. Mõlemal neist on erinevad omadused ja kasutusvaldkonnad, mis teevad need sobivaks erinevateks rakendusteks. Selles artiklis käsitleme nende kahe vahtude erinevusi põhjalikumalt, et aidata teil teha teadlikke otsuseid oma järgmise projekti jaoks.

Suletud pooriga PUR vaht

Suletud pooriga PUR vaht on tuntud oma suure tiheduse ja tugevuse poolest. Selle suletud poorid on täidetud inertgaasiga, mis annab talle paremad soojustusomadused, võrreldes traditsiooniliste ehitusmaterjalidega – 10 cm suletud pooriga PUR vahtu võrdub 20 cm tavapärast soojustusmaterjali. Suletud pooriga PUR vahu omadused ja eelised:

 

 1. Parimad soojusisolatsiooni omadused: Suletud pooriga vaht pakub kõrget R-väärtust, mis mõõdab materjali soojustakistust. See tähendab, et see vaht suudab paremini hoida soojust siseruumides ja vältida külma sissetungimist, muutes selle ideaalseks valikuks välisseinte, katuste ja vundamentide soojustamiseks. Kõrgem R-väärtus tähendab ka madalamaid energiakulusid ja suuremat energiatõhusust.
 2. Niiskuskindlus: Suletud pooriga vaht on veekindel, kuna selle poorid ei lase vett läbi. See omadus kaitseb konstruktsioone niiskuse, hallituse ja vee põhjustatud kahjustuste eest. Seetõttu on see vaht ideaalne niisketes piirkondades nagu keldrid, vundamendid ja katusekatted. Suletud pooriga PUR vaht ei vaja aurutõket.
 3. Struktuurne tugevus: Suletud pooriga vaht on tihe ja tugev, pakkudes lisatuge ja stabiilsust konstruktsioonidele. See võib aidata hoonel paremini taluda väliseid koormusi ja pikendada ehitise eluiga.
 4. Õhutihedus: Suletud pooriga vaht tagab suurepärase õhutiheduse, mis aitab vähendada õhulekete arvu ja parandada sisekliima kvaliteeti. See omadus on eriti oluline energiatõhususe parandamiseks ja soojuskao vähendamiseks. Kuna õhk ei pääse suletud pooride tõttu vahus liikuma, ei vaja see ka tuuletõket.
 5. Nakkuvus ja paigalduskvaliteet: Suletud pooriga PUR vahul on väga hea kleepuvus enamike ehitusmaterjalidega. Paigaldatud PUR vaht moodustab ilma ühenduskohtadeta, tugeva ja monoliitse ning kvaliteetse soojustuse.

Avatud pooriga PUR vaht

Avatud pooriga PUR vaht on madalama tihedusega materjal, mille poorid on omavahel ühendatud. Avatud pooriga PUR vaht on umbes kolm korda väiksema tihedusega ja kergem, kui suletud pooriga PUR vaht. Sellel vahul on mitmeid eeliseid, mis teevad selle sobivaks teatud rakendusteks:


 1. Hingavus: Avatud pooriga vaht võimaldab niiskusel ja aurudel konstruktsioonidest väljuda, vähendades niiskuskahjustuste ja hallituse tekkeriski. See omadus on oluline siseruumide, eriti pööningute ja siseseinte puhul, kus niiskuse kogunemine võib olla probleemiks.
 2. Heliisolatsioon: Avatud pooriga vaht on suurepärane heliisolaator, aidates tõhusalt vähendada müra ülekannet ruumide vahel. See omadus teeb sellest hea valiku siseseinte, lagede ja muude helitundlike alade jaoks.
 3. Kergem kaal: Avatud pooriga vaht on kergem kui suletud pooriga vaht, mis muudab selle paigaldamise lihtsamaks ja kiiremaks. Kergem kaal tähendab ka vähem koormust konstruktsioonidele, mis võib olla eeliseks teatud projektides.
 4. Kulu: Avatud pooriga vaht on odavam kui suletud pooriga vaht. Kuigi selle soojusisolatsiooni omadused pole nii head kui suletud pooriga vahul, võib see olla kuluefektiivsem valik teatud rakenduste puhul, kus maksimaalne isolatsioon pole esmatähtis.
 5. Nakkuvus ja paigalduskvaliteet: Avatud pooriga PUR vahul on samuti väga hea kleepuvus enamike ehitusmaterjalidega. Paigaldatud PUR vaht moodustab ilma ühenduskohtadeta, tugeva ja monoliitse ning kvaliteetse soojustuse.

Millist vahtu valida?

Kasutuskohad: Valik sõltub juba objekti eripärast, teie konkreetsetest vajadustest ja projektist.

 

Suletud pooriga PUR vaht: Õhu- ja niiskuskindluse tõttu väga sobilik meie kliimas välispiiretesse. Õhema kihiga suurepärane soojustus, õhu- ja niiskuskindlus, tugev ja monoliitne.

 

 • Vundamendid, soklid, fassaadid, keldrid
 • Põrandad, seinad, katused
 • Jahutusseadmete, sõidukite, torude isolatsioon

Avatud pooriga PUR vaht: Sobilik rohkem sisetingimustesse, vajab kaitsmiseks aurutõket, nagu enamus teisi isolatsioonimaterjale. Hea paisuvuse ja heliisolatsiooniga.

 

 • Seinad, põrandad, vahelaed

Eelarve: Avatud pooriga vaht on odavam kui suletud pooriga vaht, kuid suletud pooriga vaht võib pakkuda pikemas perspektiivis suuremat energiasäästu. Seetõttu on oluline kaaluda esialgset investeeringut ja pikaajalisi kulusid. Energiasääst ja parem isolatsioon võivad pikemas perspektiivis kompenseerida suuremaid esialgseid kulutusi suletud pooriga vahu kasutamisel.

 

Paigaldus: Mõlemat tüüpi vahtu saavad paigaldada professionaalsed ehitusspetsialistid spetsiaalsete seadmetega. Avatud pooriga vaht on kergem ja paigaldamine on kiirem, suletud pooriga vaht tagab maksimaalne isolatsioon ja tiheduse. Professionaalne paigaldus tagab, et vaht paigaldatakse õigesti ja tõhusalt, maksimeerides selle eelised.

 

Suletud ja avatud pooriga PUR vahud pakuvad erinevaid eeliseid, sõltuvalt teie ehitusprojekti vajadustest ja spetsiifikast. Suletud pooriga vaht on parim valik, kui vajate tugevat, veekindlat ja kõrge soojustusega materjali, samas kui avatud pooriga vaht sobib hingavust ja heliisolatsiooni vajavatesse kohtadesse. Õige materjali valimine aitab tagada teie ehitise energiatõhususe, mugavuse ja pikaealisuse.

 

Kui teil on küsimusi või vajate täiendavat nõu, võtke meiega ühendust. Meie eksperdid aitavad teil leida parima lahenduse teie konkreetsetele vajadustele.